ଓଡ଼ିଆ କାହାଣୀ: ଛେଳିର ବନ୍ଧୁ (ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ପରୀକ୍ଷା)

ଏକଦା ଗୋଟିଏ ଛେଳି ଥିଲା। ସେ ନିଜ ଗାଁରେ ବହୁତ ଖୁସିରେ ରହୁଥିଲା। ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସାଥିରେ ଭଲରେ ମିଶୁଥିଲେ। ଆହୁରି ଅନେକ ଛେଳି ତାର ସାଙ୍ଗ ଥିଲେ। ତାର କାହା ସହିତ ଶତ୍ରୁତା ନଥିଲା। ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ସହ ଭଲରେ କଥା ହେଉଥିଲା ଏବଂ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ନିଜ ବନ୍ଧୁ ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲା।

ସବୁକିଛି ଠିକ୍ ଚାଲିଥିଲା ​​| କିନ୍ତୁ ଥରେ ସେହି ଛେଳିଟି ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପଡିଲା ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା, ତେଣୁ ସେ ଦିନସାରା ଘରେ ବିତାଇବାରେ ଲାଗିଲା। ଛେଳିଟି ନିଜ ପାଇଁ ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ପାଇଁ କିଛି ଖାଦ୍ୟ ସାଇତି ରଖିଥିଲା, ଏହା ଧୀରେ ଧୀରେ ଶେଷ ହେବାରେ ଲାଗିଲା।

ଦିନେ ତାର କିଛି ଛେଳି ସାଙ୍ଗମାନେ ତା ହାଲଚାଲ ବିଷୟରେ ପଚାରିବାକୁ ତା ନିକଟକୁ ଆସିଲେ, ସେତେବେଳେ ଛେଳିଟି ବହୁତ ଖୁସି ହୋଇଗଲା। ସେ ଭାବିଲା ଯେ ସେ ଆଉ କିଛି ଦିନ ପାଇଁ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କଠାରୁ ଖାଦ୍ୟ ମାଗିନବ। କିନ୍ତୁ ସେହି ଛେଳିମାନେ ତାକୁ ଭେଟିବା ପୂର୍ବରୁ ତା ଘର ବାହାରେ ଅଟକି ଗଲେ ଏବଂ ତା ପ୍ରାଙ୍ଗଣରେ ରଖାଯାଇଥିବା ଘାସ ସବୁ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଲେ।

ଏହା ଦେଖି, ଛେଳିଟିକୁ ବହୁତ ଖରାପ ଲାଗିଲା ଏବଂ ସେ ବୁଝିପାରିଲା ଯେ ସେ ତା ଜୀବନରେ କେତେ ବଡ଼ ଭୁଲ୍ କରିଛି? ସେ ଭାବିବାକୁ ଲାଗିଲା ଯେ କାହାକୁ ବି ନିଜ ଜୀବନର ଏକ ଅଂଶ ବନେଇବା ପୂର୍ବରୁ ବା ବନ୍ଧୁତା କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ସେମାନଙ୍କୁ ଟିକିଏ ପରଖି ଥାଆନ୍ତା! ଏବେ ଏହି ରୋଗ ସମୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ କେହି ଜଣେ ତ ଥାଆନ୍ତା।

ଆହୁରି ପଢ଼ନ୍ତୁ:

କେଉଁ ବାଟ ଦେଇ ଖସିବୁ ଖସ୍ (ଓଡ଼ିଆ ଗପ)

Leave a Reply

ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଲିଙ୍କ୍

Work from Home

Know about Blogging

Hindi Blog

Follow us

Subscribe କରନ୍ତୁ

%d bloggers like this: