Indian Navy Day | ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଦିବସ

Indian Navy Day: ଏହି Article ରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ବିଷୟରେ। ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଦିବସ କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଏ, ଏହାର ମହତ୍ତ୍ୱ କ’ଣ ଅଟେ ଏବଂ ଡିସେମ୍ବର 4 ରେ ଏହାକୁ କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଏ? ଏସବୁ ବିଷୟରେ ଏକ ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ସୂଚନା ପାଆନ୍ତୁ।

ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଦିବସ କ’ଣ?

ଦେଶରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ସଫଳତା ଏବଂ ଭୂମିକାକୁ ମନେ ପକେଇବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ 4 ଡିସେମ୍ବରରେ ଭାରତରେ ନୌସେନା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ।

1971 ର ଭାରତ-ପାକିସ୍ଥାନ ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରି ଅପରେସନ୍ ଟ୍ରାଇଡେଣ୍ଟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲା। ଏହି ଆକ୍ରମଣକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରତିବର୍ଷ ନୌସେନା ବାହିନୀର ଭୂମିକା କୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ 4 ଡିସେମ୍ବରରେ ନୌସେନା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ।

4 ଡିସେମ୍ବରରେ Indian Navy Day କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଏ?

1971 ମସିହା ଡିସେମ୍ବର 4 ରେ, ଅପରେସନ୍ ଟ୍ରାଇଡେଣ୍ଟ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା PNS Khaibar ସମେତ ଚାରିଟି ପାକିସ୍ତାନୀ ଜାହାଜ ପାଣିରେ ବୁଡ଼େଇ ଦିଆ ଯାଇଥିଲା। ଏହାର ଫଳ ସ୍ୱରୂପ ଶହ ଶହ ପାକିସ୍ତାନୀ ସେନାନୀ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ।

ଭାରତରେ ନୌସେନା ଦିବସ ମୂଳତଃ Royal Navy ର Trafalgar Day ସହିତ ସମକକ୍ଷ ହୋଇଥିଲା। 1944 ମସିହାରେ, ରୟାଲ ଇଣ୍ଡିଆନ ନୌସେନା ଅକ୍ଟୋବର, 1944 ରେ ନୌସେନା ଦିବସ ପାଳନ କରିଥିଲା।

1945 ମସିହାରେ, ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ପରେ, 1 ଡିସେମ୍ବରରେ ନୌ ସେନା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଇଥିଲା। 30 ନଭେମ୍ବର 1945 ର ରାତିରେ, ନୌସେନା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଭାରତୀୟ ମୂଲ୍ୟାୟନରେ ଇନକିଲାବ ଜିନ୍ଦାବାଦ ପରି ସ୍ଲୋଗାନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବ୍ରିଟିଶ ନୌସେନାର ପୁରୁଣା ପରମ୍ପରା ଏହି ଦିନକୁ ପାଳନ କରିବାର ନୂତନ କାରଣ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା।

ଭାରତରେ ନୌସେନା ଦିବସ ବର୍ତ୍ତମାନ Operation Triden, ଭାରତୀୟ ନୌକ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଡଙ୍ଗା ତଥା ଭାରତ-ପାକିସ୍ଥାନ ଯୁଦ୍ଧ (4 ଡିସେମ୍ବର 1971) ସମୟରେ କରାଚି ବନ୍ଦରରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ପାଳନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ସେହି ଯୁଦ୍ଧର ସମସ୍ତ ସହିଦଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଥିଲା।ଏହି ଆକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ନାବିକମାନେ ଚିହ୍ନଟରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ Russian ଙ୍କ  ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ କୌଣସି ଭାରତୀୟ ନାବିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇନଥିଲା।

ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀର ନୌସେନା ଶାଖା ଏବଂ ଏହାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଛନ୍ତି ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି।

ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ରାଜେଙ୍କୁ “ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ର ପିତା” ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।

ଭାରତର ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସମ୍ପର୍କକୁ ବଞ୍ଚେଇବା ସହିତ ଦେଶର ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମା ସୁରକ୍ଷିତ କରିବାରେ ଭାରତୀୟ ନୌ ସେନା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛି। ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଏହାର ସ୍ଥିତିକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ ଆଧୁନିକ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଦ୍ରୁତ ନବୀକରଣ କରିଛି। ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଶକ୍ତି 67,000 ରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପ୍ରାୟ 150 ଜାହାଜ ଏବଂ ବୁଡ଼ାଜାହାଜକୁ ନେଇ ଗଠିତ।

Indian Navy Day କିପରି ପାଳନ କରାଯାଏ?

ଡିସେମ୍ବର 4 ରେ, କରାଚିରେ ପାକିସ୍ତାନର ନୌସେନା ଆଡ୍ଡା ଉପରେ ହୋଇଥିବା ସାହସିକ ଆକ୍ରମଣକୁ ସ୍ମରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଦିନ ପାଳନ କରାଯାଏ। ମୁମ୍ବାଇରେ ଅବସ୍ଥିତ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ନାଭାଲ୍ କମାଣ୍ଡ ସେମାନଙ୍କର ଜାହାଜ ଏବଂ ନାବିକମାନଙ୍କୁ ଏକାଠି କରି ଏହି ମହାନ ଉତ୍ସବ ପାଳନ କରିଥାନ୍ତି।

ନୌସେନା ଦିବସ ପାଳନ ପାଇଁ, ଭାରତୀୟ ନୌସେନା Personnel 1 ଡିସେମ୍ବର 2019 ରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ପରୀକ୍ଷଣ ସମୟରେ ନିଜର ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।ଏହାର ପରୀକ୍ଷଣ ମୁମ୍ବାଇର gateway  ଆରବ ସାଗରରେ ହୋଇଥିଲା।

ବିଶାଖାପାଟନମ୍ ଠାରେ ଥିବା ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ନାଭାଲ୍ କମାଣ୍ଡ୍ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଯୋଜନା କରିଥାଏ ଯାହା ନୌସେନା ଦିବସ ପାଳନ ଅବସରରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥାଏ | ଏହା ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ମାରକୀରେ ପୁଷ୍ପମାଲ୍ୟ ଅର୍ପଣ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପରେ ନୌସେନା, ବୁଡ଼ାଜାହାଜ, ଜାହାଜ, ବିମାନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ବାହିନୀର ଶକ୍ତି ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟବହାରିକ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦ୍ୱାରା ଅନୁସରଣ କରାଯାଏ।

RK Beach ଉପରେ ଉଡ଼ି ଅନେକଗୁଡ଼ିଏ ବିମାନ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୁଏ, ଯାହା ବିମାନର ସୁଗମ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଦୂରରେ ରଖିବା ପାଇଁ ଆକାଶକୁ ସଫା କରିଥାଏ।

ଜଣେ ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଜୀବନ

ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ମୂଳ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଦେଶର ସାମୁଦ୍ରିକ ସୀମାକୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେବା ଏବଂ ଜଳରୁ ବାହ୍ୟ ବିପଦକୁ ରୋକିବା। ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ଇତିହାସ 1612 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇପାରେ।

ଯୁଦ୍ଧ ଏବଂ ଶାନ୍ତିରେ ଦେଶ, ଏହାର ଅଞ୍ଚଳ, ଲୋକ ତଥା ସାମୁଦ୍ରିକ ସ୍ୱାର୍ଥ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯେକୌଣସି ବିପଦ / ଆକ୍ରମଣକୁ ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ପରାସ୍ତ କରିବାକୁ ଏହା ଅନ୍ୟ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ।

ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ସୁପରହିରୋଙ୍କ  ବିଷୟରେ କିଛି ରୋଚକ ତଥ୍ୟ

ଭାରତର ପ୍ରଥମ ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ ଥିଲା INS Vikrant।

INS Viraat ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ସବୁଠାରୁ ବଡ ବିମାନ ପରିବହନକାରୀ।

କେରଳରେ ଅବସ୍ଥିତ Ezhimala Naval Academy ସମଗ୍ର ଏସିଆର ସର୍ବ ବୃହତ Naval Academy।

ଦୁନିଆରେ କେବଳ 2 ଟି aerobatic demonstration ଦଳ ଅଛି ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତର Sagar Pawan ଗୋଟିଏ।ଏହା 4 HJT-16 କିରଣ Mk.2 trainer aircraft ରେ ବ୍ୟବହାର କରେ।ନୌସେନା ବିମାନ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ରଙ୍ଗ ଧଳା ଏବଂ ଗାଢ ନୀଳ।ଅନ୍ୟ ଏରୋବାଟିକ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ ଦଳ ହେଉଛି ଆମେରିକାର ନୌସେନାର ରଙ୍ଗ  Blue Angels ଅଟେ।

ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ତିନୋଟି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ: ମୁମ୍ବାଇରେ ୱେଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ କମାଣ୍ଡ, ବିଶାଖାପାଟନମରେ ଇଷ୍ଟର୍ନ କମାଣ୍ଡ ଏବଂ କୋଚିନ୍‌ରେ ସାଉଥ୍ କମାଣ୍ଡ। ଏହି ସମସ୍ତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶଗୁଡ଼ିକ Flag Officer Commanding-in-Chief ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥାଏ।

MARCOS କିମ୍ବା arine Commandos ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅପରେସନ୍ ୟୁନିଟ୍, ଯେପରିକି ପାରା ୟୁନିଟ୍ ଅଫ୍ ଆର୍ମି।ଏହା ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ଏବଂ ଦକ୍ଷ ବିଶେଷ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ।ବେସାମରିକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ବାହିନୀ ବିଭିନ୍ନ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ୱାରା ‘ଦାଦିୱାଲା ଫୌଜ ’ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା।

1971 ଭାରତ-ପାକିସ୍ଥାନ ଯୁଦ୍ଧ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଶ୍ୱଯୁଦ୍ଧ ପରଠାରୁ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଯୁଦ୍ଧ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ନୌସେନା anti-ship cruise କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରି ଅନେକ ଶତ୍ରୁ ଜାହାଜକୁ ସଫଳତାର ସହ ଟାର୍ଗେଟ କରି ତେଲ ଟାଙ୍କିକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଥିଲା।

ବ୍ରହ୍ମୋସ୍ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ହେଉଛି ଦୁନିଆର ଦ୍ରୁତତମ cruise କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର। ଏହି କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ମ୍ୟାଚ୍ 2.8 – 3.0 ବେଗରେ ଲକ୍ଷ୍ୟଭେଦ କରିପାରିବ।ଭାରତର ଏହି ସାମର୍ଥ୍ୟ ଭାରତକୁ ସବୁଠାରୁ ଭିନ୍ନ କରିଥାଏ।

ଛତ୍ରପତି ଶିବାଜୀ ରାଜଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ପିତା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସାମୁଦ୍ରିକ ବାଣିଜ୍ୟର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସେ କୋଙ୍କଣ ଏବଂ ଗୋଆ ଉପକୂଳରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀନୌସେନା ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ।

ଭାରତୀୟନୌସେନାରେ GSAT-7 ନାମକ ଏକ ମଲ୍ଟି ବ୍ରାଣ୍ଡ ଯୋଗାଯୋଗ ଉପଗ୍ରହ ଅଛି।ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ପାଇଁ ନୀଳ ଜଳ କ୍ଷମତାକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହା ISRO ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା।

ଭାରତୀୟ ନୌସେନା Mount ଏଭରେଷ୍ଟ ବିଶ୍ୱର ପ୍ରଥମ ନୌସେନା ଥିଲା ଯାହାକି ଏକ ଅଭିଯାନ ପାଇଁ ଏକ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ପଠାଇଥିଲା।ଏହି ଅଭିଯାନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଉଥିଲେ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ କମାଣ୍ଡର ଏମ୍। କୋହଲି 1965 ରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ।

ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ପ୍ରଥମ ସ୍ୱାଧୀନ ଅଭିଯାନ 1961 ମସିହାରେ ପର୍ତ୍ତୁଗୀଜ୍ ନୌସେନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ହୋଇଥିଲା।

ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ପ୍ରଥମ ମୁଖ୍ୟ ଥିଲେ Admiral Ram Dass Katari  ଯିଏ 22 ଏପ୍ରିଲ 1958 ରେ ଏହି ପଦ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।

ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ସମସ୍ତ ଜାହାଜ INS ଉପସର୍ଗ ସହିତ ନିର୍ମିତ ହୋଇଛି ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ନାଭାଲ୍ ଜାହାଜ କିମ୍ବା ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ଷ୍ଟେସନ୍।

Indian Navy ର ପଦକ ଏବଂ ସମ୍ମାନ

  1. Param Vir Chakra
  2. Ashoka Chakra
  3. Sarvottam Yuddh Seva Medal
  4. Param Vishisht Seva Medal
  5. Mahavir Chakra
  6. Kirti Chakra
  7. Sarvottam Jeevan Raksha Padak
  8. Uttam Yuddh Seva Medal
  9. Ati Vishisht
  10. Seva Medal
  11. Vir Chakra
  12. Shaurya Chakra
  13. Yuddh Seva Medal
  14. Nao Sena Medal
  15. Vishisht Seva Medal
  16. Parakram Padak
  17. General Service Medal
  18. Samanya Seva Medal 1965
  19. Special Seva Medal
  20. Samar Seva Star
  21. Poorvi Star
  22. Paschimi Star
  23. Op Vijay Star
  24. Siachen Glacier Medal
  25. Raksha Medal
  26. Sangram Medal
  27. Op Vijay Medal
  28. Op Parakram Medal
  29. Videsh Seva Medal
  30. Meritorious Service Medal
  31. Long Service & Good Conduct Medal

Biggest Navy in the world

  • North Korea – 967 ships
  • China – 714 ships
  • United States – 415 ships
  • Iran – 398 ships
  • Russia – 352 ships
  • Egypt – 319 ships
  • India – 295 ships
  • Finland – 270 ships
  • Colombia – 234 ships
  • Indonesia – 221 ships

Thanks for reading..

If you liked this article, then share with your friends. Follow our Instagram Page to stay updated.

Recommended Articles:

Leave a Reply

ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଲିଙ୍କ୍

Work from Home

Know about Blogging

Hindi Blog

Follow us

Subscribe କରନ୍ତୁ

%d bloggers like this: