Dr. A.P.J. Abdul Kalam – The Missile Man of India

Dr. A.P.J. ଅବଦୁଲ କଲାମ 15 ଅକ୍ଟୋବର 1931 ରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ ବିଶ୍ୱ ଛାତ୍ର ଦିବସ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ। ସେ 2002 ରୁ 2007 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିଲେ। 1997 ମସିହାରେ ଭାରତର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନାଗରିକ ସମ୍ମାନ “ଭାରତ ରତ୍ନ” ସମେତ ତାଙ୍କୁ ଅନେକ ସମ୍ମାନଜନକ ପୁରସ୍କାରରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା।
ସେ ଭାରତର ଏକାଦଶ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିଲେ ଏବଂ 2002 ରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ସେହଗଲଙ୍କ ବିରୋଧରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ। ଭାରତର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପୂର୍ବରୁ ସେ ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଅନୁସନ୍ଧାନ ସଂଗଠନ (ISRO) ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ସହିତ aeroscace ଇଞ୍ଜିନିୟର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।

Quick Information

ନାମ: ଅବୁଲ ପାକିର ଜୈନ ନଲାବଡେନ୍ ଅବଦୁଲ କଲାମ (Dr. A.P.J. Abdul Kalam)
ଡାକ ନାମ: ମିସାଇଲ୍ ମ୍ୟାନ୍
ଜାତୀୟତା: ଭାରତୀୟ
ବୃତ୍ତି: ଇଞ୍ଜିନିୟର, ବୈଜ୍ଞାନିକ, ଲେଖକ, ପ୍ରଫେସର, ରାଜନେତା
ଜନ୍ମ: 15-ଅକ୍ଟୋବର -1931
ଜନ୍ମ ସ୍ଥାନ: ଧନୁଷକୋଡି, ରମେଶ୍ୱରମ୍, ତାମିଲନାଡୁ, ଭାରତ
ମୃତ୍ୟୁ: 27 ଜୁଲାଇ 2015, 83 ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ
ମୃତ୍ୟୁ ସ୍ଥାନ: ଶିଲୋଙ୍ଗ, ମେଘାଳୟ, ଭାରତ
ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସମୟ କାଳ : ଡ। A.P.J. 2002 ରୁ 2007 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅବଦୁଲ କଲାମ ଭାରତ ର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଥିଲେ।

History of Dr. A.P.J Abdul Kalam

Dr. ଏ.ପି.ଜେ ଅବଦୁଲ କାଲାମ 15 ଅକ୍ଟୋବର 1931 ରେ ରାମେଶ୍ୱରମ ର ଏକ ତାମିଲ ମୁସଲମାନ ପରିବାରରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ର ତାମିଲନାଡୁରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ।
ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ନାମ ଜୈନ ନଲାବଡେନ୍ ଥିଲା, ଯିଏ ଜଣେ ଡଙ୍ଗା ମାଲିକ ତଥା ସ୍ଥାନୀୟ ମସଜିଦର ଇମାମ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ମା’ଙ୍କ ନାମ ଥିଲା ଆଶିମା, ଯିଏ ଜଣେ ଗୃହିଣୀ ଥିଲେ।
ଅବଦୁଲ କଲାମ ପାଞ୍ଚ ଭାଇଭଉଣୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ସାନ ଥିଲେ, ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ଭଉଣୀ ଥିଲେ, ଯଥା ଅସୀମ ଜୋହରା ଏବଂ ତିନି ବଡ଼ ଭାଇ ଯଥା ମହମ୍ମଦ ମୁଥୁ ମେରା ଲେବବାଇ ମାରାଇକାୟାର, ମୁସ୍ତାଫା କଲାମ ଏବଂ କାସିମ ମହମ୍ମଦ। ସେ ତାଙ୍କ ପରିବାରର ନିକଟତର ଥିଲେ ଏବଂ ସର୍ବଦା ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତି, ଯଦିଓ ସେ ପୁରା ଜୀବନ Graduate ରହିଲେ।
ତାଙ୍କର ପୂର୍ବପୁରୁଷମାନେ ବହୁ ଧନୀ ବ୍ୟବସାୟୀ ଏବଂ ଜମି ମାଲିକ ଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ସମ୍ପତ୍ତି ଏବଂ ବୃହତ ଜମି ଥିଲା। ସେମାନେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଦ୍ୱୀପ ମଧ୍ୟରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବାଣିଜ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶରୁ ପମ୍ବାନ୍ ଦ୍ୱୀପକୁ ମଧ୍ୟ ପଠାନ୍ତି। ତେଣୁ, ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର “ମାରା କଲାମ ଆଇୟାକକିଭର୍” (wooden boat steers) ଆଖ୍ୟା ପାଇଲେ ଏବଂ ପରେ “ମାରାକିଅର୍” ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ହୋଇଥିଲା।

କିନ୍ତୁ 1920 ଦଶକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ତାଙ୍କ ପରିବାର ଅଧିକାଂଶ ଭାଗ୍ୟ ହରାଇଥିଲେ; ସେମାନଙ୍କର ବ୍ୟବସାୟ ବିଫଳ ହେଲା ଏବଂ ଅବଦୁଲ କଲାମ ଜନ୍ମ ହେବା ବେଳକୁ ଦାରିଦ୍ର୍ୟର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ। ପରିବାରକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ କଲାମ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ଖବରକାଗଜ ବିକ୍ରୟ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।
ତାଙ୍କ ସ୍କୁଲ ଦିନରେ, କଲାମଙ୍କର ହାରାହାରି ଗ୍ରେଡ୍ ଥିଲା କିନ୍ତୁ ଏକ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଏବଂ ପରିଶ୍ରମୀ ଛାତ୍ର ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଥିଲା ଯାହା ଶିଖିବାକୁ ପ୍ରବଳ ଇଚ୍ଛା ଥିଲା। ଗଣିତ ବିଷୟରେ ତାଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ଆଗ୍ରହ ଥିଲା।
“କାର୍ଯ୍ୟ ବିନା ଜ୍ଞାନ ଅଦରକାରୀ ଏବଂ ଅପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ଅଟେ। କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ ଜ୍ଞାନ ପ୍ରତିକୂଳତାକୁ ସମୃଦ୍ଧରେ ପରିଣତ କରେ।”
“ଶିକ୍ଷା ଆପଣଙ୍କୁ ଉଡ଼ିବା ପାଇଁ ଡେଣା ଦେଇଥାଏ। ସଫଳତା ଆମ ଅବଚେତନା ମନରେ ନିଆଁରୁ ବାହାରିଥାଏ ଯେ ମୁଁ ଜିତିବି।”
ସେ ରାମନାଥପୁରମ୍ Swartz ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ମାଟ୍ରିକ୍ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ସେ ସେଣ୍ଟ ଜୋସେଫ୍ କଲେଜକୁ ଯାଇ ସେଠାରେ ପଦାର୍ଥ ବିଜ୍ଞାନ ସ୍ନାତକ ହୋଇଥିଲେ। 1955 ରେ, ସେ ମାଡ୍ରାସ ଯାଇ ମାଡ୍ରାସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରେ Aerospace ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ।
ସ୍ନାତକୋତ୍ତରର ତୃତୀୟ ବର୍ଷରେ, ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ କେତେକ ଛାତ୍ରଙ୍କ ସହ ଏକ ନିମ୍ନ ସ୍ତରର ଆକ୍ରମଣ ବିମାନର ପରିକଳ୍ପନା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ପ୍ରକଳ୍ପ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷକ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ କଠୋର ସମୟସୀମା ଦେଇଥିଲେ, ଏହା ବହୁତ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଥିଲା। କଲାମ ପ୍ରବଳ ଚାପରେ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କଲେ ଏବଂ ଶେଷରେ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟସୀମା ମଧ୍ୟରେ ତାଙ୍କର Project ସମାପ୍ତ କଲେ। କଲାମଙ୍କ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ଶିକ୍ଷକମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ।ଫଳସ୍ୱରୂପ, କଲାମ ଜଣେ ଯୁଦ୍ଧ ବିମାନ ପାଇଲଟ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଓ ସେ ଯୋଗ୍ୟତା ତାଲିକାରେ 9th ମ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ କିନ୍ତୁ IAF ରେ କେବଳ ଆଠଟି ପଦବୀ ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା।

Education and Career of Dr. A.P.J Abdul Kalam

A.P.J ଅବଦୁଲ କଲାମ 1957 ମସିହାରେ ମାଡ୍ରାସ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିରୁ ଏବଂ 1958 ମସିହାରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାବରେ ସ୍ନାତକ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ; ସେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିକାଶ ସଂଗଠନ (DRDO) ର Aeronautical Development Establishment ରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।
ଏକବିଂଶ ଦଶକର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ସେ ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ କମିଟି ଫର ସ୍ପେସ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (INCOSPAR) ସହିତ ପ୍ରଖ୍ୟାତ ମହାକାଶ ବିଜ୍ଞାନୀ ବିକ୍ରମ ସାରାବାଇଙ୍କ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ।
ସେ DRDO ରେ ଏକ ଛୋଟ hovercraft ଡିଜାଇନ୍ କରି ନିଜ କ୍ୟାରିଅର୍ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।
Virginia ର ହାମ୍ପଟନରେ ନାସାର Langley Research Center ପରିଦର୍ଶନ କରିବା ପରେ 1963-64 ମସିହାରେ ଗ୍ରୀନବେଲ୍ଟ, ମେରିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଏବଂ ୱାଲପ୍ସ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ସୁବିଧାରେ ଥିବା Godbard Space Flight Center ରେ , 1965 ମସିହାରେ DRDO ରେ ସ୍ଵାଧୀନ ଭାବରେ ଏକ large-scale rocket projectରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

Leave a Reply

ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଲିଙ୍କ୍

Work from Home

Know about Blogging

Hindi Blog

Follow us

Subscribe କରନ୍ତୁ

%d bloggers like this: